TOROSLAR TEDAŞ ENERJİSA’NIN OLDU

Kategori : Haber - Etiketler :, , , , - Tarih : 16 Mart 2013

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirme ihalesi yapıldı.
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirme ihalesini, 1 milyar 725 milyon dolar teklif veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. kazandı.

Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin TEDAŞ’a ait yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan gerçekleştirildi.

İhaleye, Fina Enerji-Fina Limancılık OGG, Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş, Park Holding A.Ş, Eksim OGG, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş, Doğu Akdeniz OGG, Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş. teklif verdi. Elemesiz turla başlayan ihalede, en yüksek rakam 1 milyar 10 milyon dolar oldu.

Birinci elemeli turda, Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş en düşük teklifi vererek elenirken, en yüksek teklif 1 milyar 501 milyon dolar oldu. İkinci elemeli turda, en düşük teklifi veren Eksim Ortak Girişim Grubu elenirken, en yüksek teklif 1 milyar 603 milyon dolar oldu. Üçüncü elemeli turda, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. en düşük teklifi vererek elenirken, ihale başlangıç tutarı 1 milyar 635 milyon dolar açık artırma aralığı ise 2 milyon dolar olarak belirlendi.

İhaleyi, 1 milyar 725 milyon dolar teklif veren Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş. kazandı.
Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay, Gaziantep ve Kilis illerini içine alan bölgede faaliyet göstermekte olup, 2 milyon 882 bin 865 aboneye hizmet veriyor.

Bölgenin 2011 yılı net tüketimi 14 milyon 31 bin 311 megavat, kayıp kaçak oranı ise yüzde 11,2 olarak bildirildi. Şirketin dağıtım sektöründeki payının ise yüzde 10,9 civarında olduğu belirtildi.

Bir Cevap Yazın